CHATA ZBÓJCÓW Bucharzewo


Idź do treści

45-lecie Chaty Zbójców

Imprezy

W dniach od 13 do 15 marca 2015 roku odbyły się w Bucharzewie uroczystości jubileuszu 45-lecia Chaty Zbójców.

Pierwszy dzień przewidywał główny element uroczystości, a mianowicie, odsłonięcie wzniesionej przez Akademicki Klub Seniora w Poznaniu, na wiejskim ewangelickim cmentarzu w Bucharzewie - Bukowcach k. Sierakowa, symbolicznej mogiły 81 poległych i 5 zaginionych w czasie I Wojny Światowej, członków sierakowskiej gminy ewangelickiej. W uroczystości uczestniczyły miejscowe władze z p. burmistrzem Sierakowa na czele. Ksiądz Kanonik Zbigniew Woźniak, proboszcz z Sierakowa poprowadził wspólnie z obecnymi modlitwy. Wartę honorową popełnili członkowie grupy rekonstrukcyjnej. Z Poznania przyjechała liczna delegacja dwoma autokarami. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów oraz sygnałem odegranym przez trębaczy.


Drugi dzień przeznaczony była program turystyczno krajoznawczy po okolicy. Wieczorem tego dnia, odbyła się dyskusja na tematy związane z powstaniem obiektu, jego przeszłością i dniem dzisiejszym.
Program trzeciego dnia przewidywał dwie wycieczki piesze po lesie i nad brzegiem Warty oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy informującej o jubileuszu. W uroczystościach uczestniczyły osoby, które były świadkami otwarcia tego obiektu, Co miało miejsce w piątek 13 lutego 1970 roku o godzinie 13:00.


Tekst wystąpienia na cmentarzu przed odsłonięciem tablic, które wygłosił Andrzej Jacek Kowalski
Założyciel Chaty Zbójców.


Panie Burmistrzu,
Szanowni goście przynależnymi tytułami i godnościami,
Drodzy Koleżanki i Koledzy,
Członkowie Akademickiego Klubu Seniora.

Spotykamy się tu dzisiaj w 45 lat po otwarciu za moją przyczyną, przy pomocy moich kolegów i łaski Bożej, Stacji Turystycznej Zrzeszenia Studentów Polskich Chata Zbójców w Bucharzewie. W najśmielszych rozważaniach nie brałem wówczas pod uwagę, że tyle lat może ten obiekt działać i że ja tu po tylu latach będę wspominał tamte piękne chwile.

Los mnie tu zaprowadził pierwszy raz w styczniu 1967 roku. Od samego początku okolica ta bardzo mi się podobała. Byłem i jestem w tym miejscu zakochany. Robiłem tu różne rzeczy. Byłem tu, a zabrzmi to może dziwnie, na przełomie lat 1968 i 1969 nawet, Przewodniczącym Społecznego Komitetu Elektryfikacji wsi Bukowce i Bucharzewo. Pozostawiłem tu wiele serca i ogrom własnej pracy.
Chętnie tu zawsze wracam i cieszy moje oko, tętniący życiem obiekt, który otwierałem w jak to się mówi w feralny piętek, 13 lutego o godzinie 13:00.

Obiekt ten w swojej 45 letniej historii, przeżywał różne koleje losu. Były lata tłuste i lata chude. Okres ostatnich ponad 20 lat zaliczany jest do lat tłustych. Jest to zasługą dzisiejszych jego właścicieli Dagmary i Czesława Kołek. I tylko dzięki nim i ich codziennej pracy, my założyciele tej Chaty razem z przybyłymi tu dzisiaj gośćmi, możemy święcić dzisiejszy piękny jubileusz.

Będąc przed ponad trzema laty w Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie, zobaczyłem po wejściu do Zamku, przy drzwiach wejściowych, po lewej i prawej stronie, dwie tablice zawierające nazwiska kilkudziesięciu osób. Zwróciłem na nie uwagę. Okazało się, że są to tablice znalezione na strychu Magistratu, (Urzędu Miasta), przechowywane tam od 1945 roku, czyli ponad 60 lat. Do 1945 roku, to jest do dnia zamknięcia kościoła ewangelickiego w Sierakowie wisiały one w tym kościele. Zawierają one 81 nazwisk poległych i 5 nazwisk zaginionych w czasie I Wojny Światowej, członków sierakowskiej gminy ewangelickiej. Informacje, jakie na ich temat uzyskałem od panów Roberta Jędrzejczaka i Jarosława Łożyńskiego wywołały we mnie niepowtarzalnie silną wewnętrzną potrzebą oddania hołdu tym ludziom, których nazwiska znajdują się na tych tablicach. Jedna myśl nie dawała mi spokoju, czy Ci ludzie mają gdziekolwiek mogiłę, czy kiedykolwiek ktoś bliski lub daleki pomyślał o nich, pomodlił się w ich intencji, zapalił im lampkę lub położył kwiatek? Do dnia dzisiejszego nie mam na te pytania odpowiedzi! Z historycznego punktu widzenia, poszli Oni, jak się im wydawało, walczyć o słuszną sprawę, albo nie mieli wyboru. Na pewno zginęli jak bohaterowie. Wracając do realiów dnia codziennego, był to okres, kiedy jako Klub dbaliśmy w jakiś sposób o cmentarz, na którym się dzisiaj znajdujemy. Postanowiłem tym ludziom, tu na tej ewangelickiej nekropolii, wznieść symboliczną mogiłę. Zaznaczyć muszę, że niektórzy mieszkańcy dzisiejszego Sierakowa lub jego okolic, mają takie same nazwiska, jak te na muzealnych tablicach. Może warto sprawdzić czy to nie są czasem jakieś dalekie pokrewieństwa? Polegli i zaginieni, wymienieni na tych tablicach, to przecież obywatele sierakowskiej gminy ewangelickiej, a ten cmentarz, jak mówi historia i dokumenty, był własnością gminy ewangelickiej. Zacząłem realizować postanowienie. Nie było to łatwe. Jak zawsze, w takiej sytuacji brakowało funduszy na jego realizację? Dzisiaj w dniu pięknego jubileuszu Chaty Zbójców, odsłonimy za chwilę wykonane w granicie, kopie tych historycznych tablic, które do 1945 roku wisiały w kościele ewangelickim w Sierakowie i zapewne bohaterskie czyny tych ludzi były dumą tutejszych wyznawców luteranizmu.

Moje marzenie sprzed trzech lat zostało zrealizowane. Osiemdziesiąt sześć osób poległych i zaginionych w Wielkiej Wojnie jak się nazywa I Wojnę Światową, będzie od dzisiaj miało symboliczną mogiłę i będzie można tu przyjść, zadumać się, pomodlić się w ich intencji, zapalić im lampkę i położyć kwiatek.
Forma uczczenia jubileuszu 45-lecia Chaty, poprzez wniesienie tej mogiły, pozostanie na wiele lat w pamięci tu dzisiaj obecnych, będzie trwałym elementem krajobrazu i mniemam, że przejdzie do historii Sierakowa.
Na zakończenie dziękuję mojej najbliższej osobie, żonie Oleńce, która mnie w realizacji tego postanowienia wspierała oraz kłaniam się głęboko i dziękuję wszystkim instytucjom i osobom prywatnym, którzy pomogli mi w różny sposób tą ideę zrealizować.Moje kilka zdań zakończę łacińską sentencją Owidiusza

Finis coronat opus,
co oznacza
koniec wieńczy dzieło.

Tekst artykułu, przemówienia i zdjęcia
Andrzej Jacek Kowalski
Założyciel Chaty Zbójców.


Strona główna | Najnowsze | Nasza historia | Oferta | Catering | Galeria | Imprezy | Mapa dojazdu | Zaufali nam | Referencje | Do pobrania | Kontakt | Natura 2000 | Polityka cookie | Mapa witryny


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego